This is a list of Military Sealift Command ships. The fleet includes about 130 ships in eight programs: Fleet Oiler (PM1), Special Mission (PM2), Strategic Sealift (PM3), Tow, Salvage, Tender, and Hospital Ship (PM4), Sealift (PM5), Combat Logistics Force (PM6), Expeditionary Mobile Base, Amphibious Command Ship, and Cable Layer (PM7) and Expeditionary Fast Transport (PM8).
All MSC ships are divided into eight main categories according to | program. |
Each category is further divided into subcategories according to | ship type. |
Fleet Oiler Program (PM1) | ||||
---|---|---|---|---|
Fleet Replenishment Oiler (T-AO) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS Henry J. Kaiser | (T-AO-187) | Henry J. Kaiser | ||
USNS Joshua Humphreys | (T-AO-188) | Henry J. Kaiser | To be removed from service 2025[2] | |
USNS John Lenthall | (T-AO-189) | Henry J. Kaiser | To be removed from service 2023[2] | |
USNS Walter S. Diehl | (T-AO-193) | Henry J. Kaiser | ||
USNS John Ericsson | (T-AO-194) | Henry J. Kaiser | ||
USNS Leroy Grumman | (T-AO-195) | Henry J. Kaiser | ||
USNS Kanawha | (T-AO-196) | Henry J. Kaiser | ||
USNS Pecos | (T-AO-197) | Henry J. Kaiser | To be removed from service 2026[2] | |
USNS Big Horn | (T-AO-198) | Henry J. Kaiser | ||
USNS Tippecanoe | (T-AO-199) | Henry J. Kaiser | ||
USNS Guadalupe | (T-AO-200) | Henry J. Kaiser | ||
USNS Patuxent | (T-AO-201) | Henry J. Kaiser | ||
USNS Yukon | (T-AO-202) | Henry J. Kaiser | ||
USNS Laramie | (T-AO-203) | Henry J. Kaiser | ||
USNS Rappahannock | (T-AO-204) | Henry J. Kaiser | ||
USNS John Lewis | (T-AO-205) | John Lewis | ||
USNS Harvey Milk | (T-AO-206) | John Lewis | ||
Special Mission Program (PM2) | ||||
Missile Range Instrumentation (T-AGM) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS Invincible | (T-AGM-24) | Stalwart | ||
USNS Howard O. Lorenzen | (T-AGM-25) | Howard O. Lorenzen | ||
Navigation Test Support (T-AGS) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS Waters | (T-AGS-45) | Waters | ||
Oceanographic Survey (T-AGS) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS Pathfinder | (T-AGS-60) | Pathfinder | ||
USNS Bowditch | (T-AGS-62) | Pathfinder | ||
USNS Henson | (T-AGS-63) | Pathfinder | ||
USNS Bruce C. Heezen | (T-AGS-64) | Pathfinder | ||
USNS Mary Sears | (T-AGS-65) | Pathfinder | ||
USNS Marie Tharp | (T-AGS-66) | Pathfinder | ||
Sea-Based X-Band Radar (SBX) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
Sea-based X-band Radar (formerly Moss Sirius) |
(SBX-1) | n/a | Mobile active electronically scanned array early-warning radar station, based on a twin-hulled semi-submersible drilling rig. ("Sea-based X-band Radar" is more of a designation than a traditional name) | |
Ocean Surveillance (T-AGOS) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS Victorious | (T-AGOS-19) | Victorious | To be removed from service 2026[2] | |
USNS Able | (T-AGOS-20) | Victorious | ||
USNS Effective | (T-AGOS-21) | Victorious | ||
USNS Loyal | (T-AGOS-22) | Victorious | ||
USNS Impeccable | (T-AGOS-23) | Impeccable | ||
Submarine and Special Warfare Support (T-AGSE) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
MV C Champion | n/a | |||
MV C Commando | n/a | |||
MV C Ocean Trader | n/a | |||
MV Malama | n/a | |||
MV Delores Chouest | n/a | |||
MV HOS Dominator | n/a | |||
USNS Black Powder | (T-AGSE-1) | Black Powder | ||
USNS Westwind | (T-AGSE-2) | Black Powder | ||
USNS Eagleview | (T-AGSE-3) | Black Powder | ||
USNS Arrowhead | (T-AGSE-4) | Black Powder | ||
Prepositioning Program (PM3) | ||||
Air Force Container (T-AK) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
MV Maj. Bernard F. Fisher | (T-AK-4396) | LTC Calvin P. Titus | Container ship | |
MV Capt. David I. Lyon | (T-AK-5362) | n/a | Container ship | |
Army Container (T-AK) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
MV LTC John U.D. Page | (T-AK-4543) | MV LTC John U.D. Page-class | ||
MV SSG Edward A. Carter, Jr. | (T-AK-4544) | MV SSG Edward A. Carter, Jr.-class | ||
Dry Cargo/Ammunition (T-AKE) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS Lewis and Clark | (T-AKE-1) | Lewis and Clark | RO/RO (Vehicle Cargo Ship) | |
USNS Sacagawea | (T-AKE-2) | Lewis and Clark | RO/RO (Vehicle Cargo Ship) | |
High-Speed Transport (HST) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS Guam | (T-HST-1) | Guam | ||
Unnamed (ex-Puerto Rico) | (HST-2) | Puerto Rico | Contracted out to a civilian ferry service as of March 2016 | |
Large, Medium-Speed Roll-on/Roll-off (LMSR) - (T-AKR) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS Red Cloud | (T-AKR-313) | Watson | ||
USNS Charlton | (T-AKR-314) | Watson | ||
USNS Watkins | (T-AKR-315) | Watson | ||
USNS Pomeroy | (T-AKR-316) | Watson | ||
USNS Soderman | (T-AKR-317) | Watson | ||
Maritime Prepositioning Force - Container, Roll-on/roll-off (RO/RO) - (T-AK), (T-AKR) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS 2nd Lt. John P. Bobo | (T-AK-3008) | 2nd Lt. John P. Bobo | Dry Cargo/Ammunition | |
USNS PFC Dewayne T. Williams | (T-AK-3009) | 2nd Lt. John P. Bobo | Dry Cargo/Ammunition | |
USNS 1st Lt. Baldomero Lopez | (T-AK-3010) | 2nd Lt. John P. Bobo | Dry Cargo/Ammunition | |
USNS 1st Lt. Jack Lummus | (T-AK-3011) | 2nd Lt. John P. Bobo | Dry Cargo/Ammunition | |
USNS Sgt. William R. Button | (T-AK-3012) | 2nd Lt. John P. Bobo | Dry Cargo/Ammunition | |
USNS GySgt. Fred W. Stockham | (T-AK-3017) | Shughart | RO/RO (Vehicle Cargo Ship) | |
USNS Seay | (T-AKR-302) | Bob Hope | RO/RO (Vehicle Cargo Ship) | |
USNS Pililaau | (T-AKR-304) | Bob Hope | RO/RO (Vehicle Cargo Ship) | |
USNS Sisler | (T-AKR-311) | Watson | RO/RO (Vehicle Cargo Ship) | |
USNS Dahl | (T-AKR-312) | Watson | RO/RO (Vehicle Cargo Ship) | |
Offshore Petroleum Distribution System (T-AG) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS VADM K. R. Wheeler | (T-AG-5001) | VADM K. R. Wheeler | ||
USNS Fast Tempo | n/a | Crew boat/support vessel for VADM K. R. Wheeler | ||
Aviation Logistics Support Ship (T-AVB)A | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
SS Wright | (T-AVB-3) | Wright | (Prepositioning) | |
SS Curtiss | (T-AVB-4) | Wright | (Prepositioning) | |
ANote: Aviation Logistics Support Ships are not listed in the above graphic, but are assigned to this program[3]
| ||||
Service Support Program (PM4) | ||||
Fleet Ocean Tug (T-ATF) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS Catawba | (T-ATF-168) | Powhatan | To be removed from service 2023[2] | |
Hospital (T-AH) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS Mercy | (T-AH-19) | Mercy | ||
USNS Comfort | (T-AH-20) | Mercy | ||
Rescue and Salvage (T-ARS) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS Safeguard | (T-ARS-50) | Safeguard | ||
USNS Grasp | (T-ARS-51) | Safeguard | To be removed from service 2023[2] | |
USNS Salvor | (T-ARS-52) | Safeguard | To be removed from service 2024[2] | |
USNS Grapple | (T-ARS-53) | Safeguard | ||
Submarine Tender (AS) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USS Emory S. Land | (AS-39) | Emory S. Land | ||
USS Frank Cable | (AS-40) | Emory S. Land | ||
Sealift Program (PM5) | ||||
Container and Roll-on/roll-off (RO/RO) - (T-AK) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS Sgt. Matej Kocak | (T-AK-3005) | Sgt. Matej Kocak | ||
USNS PFC Eugene A. Obregon | (T-AK-3006) | Sgt. Matej Kocak | ||
USNS Maj. Stephen W. Pless | (T-AK-3007) | Sgt. Matej Kocak | ||
Dry Cargo (T-AK) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
MV TransAtlantic | (T-AK-5229) | n/a | ||
T/B Sea Eagle | (MB 1219) | n/a | ||
Surge Sealift - Large, Medium-Speed Roll-on/Roll-off (LMSR) and Roll-on/Roll-off (RO/RO) - (T-AK), (T-AKR) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS Shughart | (T-AKR-295) | Shughart | ||
USNS Gordon | (T-AKR-296) | Gordon | ||
USNS Yano | (T-AKR-297) | Shughart | ||
USNS Gilliland | (T-AKR-298) | Gordon | ||
USNS Bob Hope | (T-AKR-300) | Bob Hope | ||
USNS Fisher | (T-AKR-301) | Bob Hope | ||
USNS Mendonca | (T-AKR-303) | Bob Hope | ||
USNS Brittin | (T-AKR-305) | Bob Hope | ||
USNS Benavidez | (T-AKR-306) | Bob Hope | ||
USNS Watson | (T-AKR-310) | Watson | ||
Long-term Charter Tankers (T-AOT) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
MT Empire State | (T-AOT-5193) | n/a | ||
MT Maersk Peary | (T-AOT-5246) | n/a | ||
ATB Galveston/Petrochem Producer | (T-AOT-5406) | n/a | ||
MT SLNC Pax | (T-AOT-5356) | n/a | ||
Petroleum Tankers (T5) (T-AOT) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS Lawrence H. Gianella | (T-AOT-1125) | Champion | ||
Fleet Ordnance and Dry Cargo Program (PM6) | ||||
Dry Cargo/Ammunition (T-AKE) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS Alan Shepard | (T-AKE-3) | Lewis and Clark | ||
USNS Richard E. Byrd | (T-AKE-4) | Lewis and Clark | ||
USNS Robert E. Peary | (T-AKE-5) | Lewis and Clark | ||
USNS Amelia Earhart | (T-AKE-6) | Lewis and Clark | ||
USNS Carl Brashear | (T-AKE-7) | Lewis and Clark | ||
USNS Wally Schirra | (T-AKE-8) | Lewis and Clark | ||
USNS Matthew Perry | (T-AKE-9) | Lewis and Clark | ||
USNS Charles Drew | (T-AKE-10) | Lewis and Clark | ||
USNS Washington Chambers | (T-AKE-11) | Lewis and Clark | ||
USNS William McLean | (T-AKE-12) | Lewis and Clark | ||
USNS Medgar Evers | (T-AKE-13) | Lewis and Clark | ||
USNS Cesar Chavez | (T-AKE-14) | Lewis and Clark | ||
Fast combat support (T-AOE) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS Supply | (T-AOE-6) | Supply | ||
USNS Rainier | (T-AOE-7) | Supply | in reserve | |
USNS Arctic | (T-AOE-8) | Supply | ||
USNS Bridge | (T-AOE-10) | Supply | in reserve | |
Afloat Staging Command Support Program (PM7) | ||||
Command (LCC) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USS Mount Whitney | (LCC-20) | Blue Ridge | Amphibious command ship | |
Expeditionary Transfer Dock (T-ESD)B | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS Montford Point | (T-ESD-1) | Montford Point | ||
USNS John Glenn | (T-ESD-2) | Montford Point | ||
BNote: The Montfort Point-class has a sub-class of Expeditionary Mobile Base ships that have all since been commissioned and are operated by the Navy as United States Ships (USS).
| ||||
Cable Laying/Repair (T-ARC) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS Zeus | (T-ARC-7) | Zeus | ||
Expeditionary Fast Transport Program (PM8) | ||||
Expeditionary Fast Transport (T-EPF) | ||||
Name | Hull No. | Class | Photo | Notes |
USNS Spearhead | (T-EPF-1) | Spearhead | ||
USNS Choctaw County | (T-EPF-2) | Spearhead | ||
USNS Millinocket | (T-EPF-3) | Spearhead | ||
USNS Fall River | (T-EPF-4) | Spearhead | ||
USNS Trenton | (T-EPF-5) | Spearhead | ||
USNS Brunswick | (T-EPF-6) | Spearhead | ||
USNS Carson City | (T-EPF-7) | Spearhead | ||
USNS Yuma | (T-EPF-8) | Spearhead | ||
USNS City of Bismarck | (T-EPF-9) | Spearhead | ||
USNS Burlington | (T-EPF-10) | Spearhead | ||
USNS Puerto Rico | (T-EPF-11) | Spearhead | ||
USNS Newport | (T-EPF-12) | Spearhead | ||
USNS Apalachicola | (T-EPF-13) | Spearhead | ||
USNS Cody | (T-EPF-14) | Spearhead | under construction | |
USNS Point Loma | (T-EPF-15) | Spearhead | under construction |