The badminton tournaments at the 2016 Summer Olympics in Rio de Janeiro took place from 11 to 20 August at the fourth pavilion of Riocentro. A total of 172 athletes competed in five events: men's singles, men's doubles, women's singles, women's doubles, and mixed doubles.[1]
Badminton at the Games of the XXXI Olympiad | |
---|---|
Venue | Riocentro Pavilion 4 |
Dates | 11–20 August |
No. of events | 5 (2 men, 2 women, 1 mixed) |
Competitors | 172 from 46 nations |
Similar to 2012 format, a combination of group play and knockout stages had been maintained at these Games. In all the doubles tournaments, the Badminton World Federation instituted several changes to the competition rules after the match fixing scandal from the previous Olympics, as all pairs finishing second in their groups would be placed into another draw to determine who they face in the next round, while the top pair in each group must have a fixed position matched to its designated seed in the knockout phase.[2]
The Games made use of about 8,400 shuttlecocks.[3]
The Olympic qualification period took place between 4 May 2015 and 1 May 2016, and the Badminton World Federation rankings list, scheduled to publish on 5 May 2016, was used to allocate spots.[4] Unlike the previous Games, nations could only enter a maximum of two players each in the men's and women's singles, if both were ranked in the world's top 16; otherwise, one quota place until the roster of thirty-eight players had been completed. Similar regulations in the singles tournaments also applied to the players competing in the doubles, as the NOCs could only enter a maximum of two pairs if both were ranked in the top eight, while the remaining NOCs were entitled to one until the quota of 16 highest-ranked pairs was filled.[5]
For each player who had qualified in more than one discipline, an additional quota place in each of the singles tournaments would have become free. If no player from one continent had qualify, the best ranked player from a respective continent would have got a quota place.[4]
P | Preliminaries | R | Round of 16 | ¼ | Quarterfinals | ½ | Semifinals | F | Final |
Date → | Thu 11 | Fri 12 | Sat 13 | Sun 14 | Mon 15 | Tues 16 | Wed 17 | Thu 18 | Fri 19 | Sat 20 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Event ↓ | M | A | E | M | A | E | M | A | E | M | A | E | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E |
Men's singles | P | R | ¼ | ½ | F | |||||||||||||||||||
Men's doubles | P | ¼ | ½ | F | F | |||||||||||||||||||
Women's singles | P | R | ¼ | ½ | F | |||||||||||||||||||
Women's doubles | P | ¼ | ½ | F | ||||||||||||||||||||
Mixed doubles | P | ¼ | ½ | F |
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | China | 2 | 0 | 1 | 3 |
2 | Japan | 1 | 0 | 1 | 2 |
3 | Indonesia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Spain | 1 | 0 | 0 | 1 | |
5 | Malaysia | 0 | 3 | 0 | 3 |
6 | Denmark | 0 | 1 | 1 | 2 |
7 | India | 0 | 1 | 0 | 1 |
8 | Great Britain | 0 | 0 | 1 | 1 |
South Korea | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totals (9 entries) | 5 | 5 | 5 | 15 |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's singles |
Chen Long China |
Lee Chong Wei Malaysia |
Viktor Axelsen Denmark |
Men's doubles |
Fu Haifeng Zhang Nan China |
Goh V Shem Tan Wee Kiong Malaysia |
Chris Langridge Marcus Ellis Great Britain |
Women's singles |
Carolina Marín Spain |
P. V. Sindhu India |
Nozomi Okuhara Japan |
Women's doubles |
Misaki Matsutomo Ayaka Takahashi Japan |
Christinna Pedersen Kamilla Rytter Juhl Denmark |
Jung Kyung-eun Shin Seung-chan South Korea |
Mixed doubles |
Tontowi Ahmad Liliyana Natsir Indonesia |
Chan Peng Soon Goh Liu Ying Malaysia |
Zhang Nan Zhao Yunlei China |
Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||||||||||||||||||
A1 | Lee Chong Wei (MAS) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
C1 | Chou Tien-chen (TPE) | 9 | 15 | |||||||||||||||||
A1 | Lee Chong Wei (MAS) | 15 | 21 | 22 | ||||||||||||||||
E1 | Lin Dan (CHN) | 21 | 11 | 20 | ||||||||||||||||
E1 | Lin Dan (CHN) | 21 | 11 | 21 | ||||||||||||||||
H1 | Srikanth Kidambi (IND) | 6 | 21 | 18 | ||||||||||||||||
A1 | Lee Chong Wei (MAS) | 18 | 18 | |||||||||||||||||
P1 | Chen Long (CHN) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
I1 | Rajiv Ouseph (GBR) | 12 | 16 | |||||||||||||||||
L1 | Viktor Axelsen (DEN) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
L1 | Viktor Axelsen (DEN) | 14 | 15 | Third place | ||||||||||||||||
P1 | Chen Long (CHN) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
N1 | Son Wan-ho (KOR) | 11 | 21 | 11 | E1 | Lin Dan (CHN) | 21 | 10 | 17 | |||||||||||
P1 | Chen Long (CHN) | 21 | 18 | 21 | L1 | Viktor Axelsen (DEN) | 15 | 21 | 21 |
Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||||||||||||||||||
A1 | Carolina Marín (ESP) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
C1 | Sung Ji-hyun (KOR) | 12 | 16 | |||||||||||||||||
A1 | Carolina Marín (ESP) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
E1 | Li Xuerui (CHN) | 14 | 16 | |||||||||||||||||
E1 | Li Xuerui (CHN) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
H1 | Porntip Buranaprasertsuk (THA) | 12 | 17 | |||||||||||||||||
A1 | Carolina Marín (ESP) | 19 | 21 | 21 | ||||||||||||||||
M1 | P. V. Sindhu (IND) | 21 | 12 | 15 | ||||||||||||||||
J1 | Nozomi Okuhara (JPN) | 11 | 21 | 21 | ||||||||||||||||
K1 | Akane Yamaguchi (JPN) | 21 | 17 | 10 | ||||||||||||||||
J1 | Nozomi Okuhara (JPN) | 19 | 10 | Third place | ||||||||||||||||
M1 | P. V. Sindhu (IND) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
M1 | P. V. Sindhu (IND) | 22 | 21 | E1 | Li Xuerui (CHN) | w | / | o | ||||||||||||
P1 | Wang Yihan (CHN) | 20 | 19 | J1 | Nozomi Okuhara (JPN) |
Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||||||||||||||||||
A1 | Vladimir Ivanov (RUS) Ivan Sozonov (RUS) | 13 | 21 | 16 | ||||||||||||||||
D2 | Chai Biao (CHN) Hong Wei (CHN) | 21 | 16 | 21 | ||||||||||||||||
D2 | Chai Biao (CHN) Hong Wei (CHN) | 18 | 21 | 17 | ||||||||||||||||
B1 | Goh V Shem (MAS) Tan Wee Kiong (MAS) | 21 | 12 | 21 | ||||||||||||||||
B1 | Goh V Shem (MAS) Tan Wee Kiong (MAS) | 17 | 21 | 21 | ||||||||||||||||
A2 | Lee Yong-dae (KOR) Yoo Yeon-seong (KOR) | 21 | 18 | 19 | ||||||||||||||||
B1 | Goh V Shem (MAS) Tan Wee Kiong (MAS) | 21 | 11 | 21 | ||||||||||||||||
B2 | Fu Haifeng (CHN) Zhang Nan (CHN) | 16 | 21 | 23 | ||||||||||||||||
B2 | Fu Haifeng (CHN) Zhang Nan (CHN) | 11 | 21 | 24 | ||||||||||||||||
C1 | Kim Gi-jung (KOR) Kim Sa-rang (KOR) | 21 | 18 | 22 | ||||||||||||||||
B2 | Fu Haifeng (CHN) Zhang Nan (CHN) | 21 | 21 | Third place | ||||||||||||||||
C2 | Marcus Ellis (GBR) Chris Langridge (GBR) | 14 | 18 | |||||||||||||||||
C2 | Marcus Ellis (GBR) Chris Langridge (GBR) | 21 | 21 | D2 | Chai Biao (CHN) Hong Wei (CHN) | 18 | 21 | 10 | ||||||||||||
D1 | Hiroyuki Endo (JPN) Kenichi Hayakawa (JPN) | 19 | 17 | C2 | Chris Langridge (GBR) Marcus Ellis (GBR) | 21 | 19 | 21 |
Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||||||||||||||||||
A1 | Misaki Matsutomo (JPN) Ayaka Takahashi (JPN) | 21 | 18 | 21 | ||||||||||||||||
C2 | Vivian Hoo Kah Mun (MAS) Woon Khe Wei (MAS) | 16 | 21 | 9 | ||||||||||||||||
A1 | Misaki Matsutomo (JPN) Ayaka Takahashi (JPN) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
B1 | Jung Kyung-eun (KOR) Shin Seung-chan (KOR) | 16 | 15 | |||||||||||||||||
B1 | Jung Kyung-eun (KOR) Shin Seung-chan (KOR) | 21 | 20 | 21 | ||||||||||||||||
A2 | Eefje Muskens (NED) Selena Piek (NED) | 13 | 22 | 14 | ||||||||||||||||
A1 | Misaki Matsutomo (JPN) Ayaka Takahashi (JPN) | 18 | 21 | 21 | ||||||||||||||||
B2 | Christinna Pedersen (DEN) Kamilla Rytter Juhl (DEN) | 21 | 9 | 19 | ||||||||||||||||
D2 | Tang Yuanting (CHN) Yu Yang (CHN) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
C1 | Nitya Krishinda Maheswari (INA) Greysia Polii (INA) | 11 | 14 | |||||||||||||||||
D2 | Tang Yuanting (CHN) Yu Yang (CHN) | 16 | 21 | 19 | Third place | |||||||||||||||
B2 | Christinna Pedersen (DEN) Kamilla Rytter Juhl (DEN) | 21 | 14 | 21 | ||||||||||||||||
B2 | Christinna Pedersen (DEN) Kamilla Rytter Juhl (DEN) | 28 | 18 | 21 | B1 | Jung Kyung-eun (KOR) Shin Seung-chan (KOR) | 21 | 21 | ||||||||||||
D1 | Chang Ye-na (KOR) Lee So-hee (KOR) | 26 | 21 | 15 | D2 | Tang Yuanting (CHN) Yu Yang (CHN) | 8 | 17 |
Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||||||||||||||||||
A1 | Zhang Nan (CHN) Zhao Yunlei (CHN) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
D2 | Kenta Kazuno (JPN) Ayane Kurihara (JPN) | 14 | 12 | |||||||||||||||||
A1 | Zhang Nan (CHN) Zhao Yunlei (CHN) | 16 | 15 | |||||||||||||||||
C1 | Tontowi Ahmad (INA) Liliyana Natsir (INA) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
C1 | Tontowi Ahmad (INA) Liliyana Natsir (INA) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
A2 | Praveen Jordan (INA) Debby Susanto (INA) | 16 | 11 | |||||||||||||||||
C1 | Tontowi Ahmad (INA) Liliyana Natsir (INA) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
C2 | Chan Peng Soon (MAS) Goh Liu Ying (MAS) | 14 | 12 | |||||||||||||||||
C2 | Chan Peng Soon (MAS) Goh Liu Ying (MAS) | 21 | 21 | |||||||||||||||||
B1 | Robert Mateusiak (POL) Nadieżda Zięba (POL) | 17 | 10 | |||||||||||||||||
C2 | Chan Peng Soon (MAS) Goh Liu Ying (MAS) | 21 | 21 | Third place | ||||||||||||||||
B2 | Xu Chen (CHN) Ma Jin (CHN) | 12 | 19 | |||||||||||||||||
B2 | Xu Chen (CHN) Ma Jin (CHN) | 21 | 21 | A1 | Zhang Nan (CHN) Zhao Yunlei (CHN) | 21 | 21 | |||||||||||||
D1 | Ko Sung-hyun (KOR) Kim Ha-na (KOR) | 17 | 18 | B2 | Xu Chen (CHN) Ma Jin (CHN) | 7 | 11 |
{{cite web}}
: CS1 maint: bot: original URL status unknown (link)