The 2018 World Lacrosse Championship was the 13th edition of the international men's field lacrosse tournament for national teams organized by the Federation of International Lacrosse (FIL). As many as 50 countries were expected to compete in the tournament; with the official total coming in at 46, which made the 2018 WLC the largest of all-time.[1] The games were held in Netanya, Israel on 12–21 July 2018. The United States won the tournament, its 10th championship in the history of the event.
Tournament details | |
---|---|
Host country | Israel |
Venue(s) | Netanya Stadium Wingate Institute |
Dates | 12–21 July |
Teams | 46 |
Final positions | |
Champions | United States (10th title) |
Runner-up | Canada |
Third place | Iroquois |
Fourth place | Australia |
Tournament statistics | |
Games played | 170 |
MVP | Michael Ehrhardt |
Manchester, England was originally selected to host the tournament, but withdrew in May 2017.[2][3] Instead, the championships took place in Netanya, Israel between 12 and 21 July 2018.[4] This was the first World Lacrosse Championship played outside of the United States, Canada, England, or Australia.
On Thursday, 12 July, the Opening Ceremony and first games were held at Netanya Stadium, a 13,610-seat multi-use stadium which opened in 2012. It served as a host venue for the 2013 UEFA European Under-21 Championship and is the home field of Maccabi Netanya FC.[4]
From Friday, 13 July to Saturday, 21 July, tournament games were played at Wingate Institute. Located on 50 hectares (125 acres), the Wingate Institute serves as Israel's National Centre for Physical Education and Sport. The campus's facilities host the Maccabiah Games every four years, and its primary stadium serves as the home field for the Israel National Rugby Team.
48 teams initially entered the tournament. They were drawn into 14 groups in March 2018.[5] However Bulgaria and Haiti later withdrew leaving just 46 teams.[6] The world ranking of the teams based on their performance in the 2014 edition is also displayed.[7] The top 6 teams in the 2014 edition are drawn into the Blue Division while the rest of the teams were drawn into the other divisions.[5]
Blue Division | Other divisions |
---|---|
| |
Withdrew | Participated in 2014 but not in 2018 |
|
|
Pos | Team | Pld | W | L | GF | GA | GD | Qualification | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | United States | 5 | 5 | 0 | 84 | 24 | +60 | Advance to semifinals | — | 11–10 | 17–9 | 19–1 | 19–2 | 18–2 | |
2 | Canada | 5 | 4 | 1 | 67 | 32 | +35 | 10–11 | — | 10–5 | 13–7 | 12–6 | 22–3 | ||
3 | Iroquois | 5 | 3 | 2 | 62 | 50 | +12 | Advance to quarterfinals | 9–17 | 5–10 | — | 16–9 | 18–7 | 14–7 | |
4 | Australia | 5 | 2 | 3 | 42 | 60 | −18 | 1–19 | 7–13 | 9–16 | — | 7–6 | 18–6 | ||
5 | England | 5 | 1 | 4 | 32 | 64 | −32 | Advance to play-in games | 2–19 | 6–12 | 7–18 | 6–7 | — | 11–8 | |
6 | Scotland | 5 | 0 | 5 | 26 | 83 | −57 | 2–18 | 3–22 | 7–14 | 6–18 | 8–11 | — |
Pos | Team | Pld | W | L | GF | GA | GD | Qualification | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Israel | 2 | 2 | 0 | 30 | 5 | +25 | Advance to upper bracket | — | 11–3 | 19–2 | |
2 | Jamaica | 2 | 1 | 1 | 20 | 18 | +2 | Advance to middle bracket | 3–11 | — | 17–7 | |
3 | Russia | 2 | 0 | 2 | 9 | 36 | −27 | Advance to lower bracket | 2–19 | 7–17 | — |
Pos | Team | Pld | W | L | GF | GA | GD | Qualification | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Japan | 2 | 2 | 0 | 32 | 6 | +26 | Advance to upper bracket | — | 14–3 | 18–3 | |
2 | Norway | 2 | 1 | 1 | 17 | 30 | −13 | 3–14 | — | 14–6 | ||
3 | Netherlands | 2 | 0 | 2 | 9 | 32 | −23 | Advance to middle bracket | 3–18 | 6–14 | — |
Pos | Team | Pld | W | L | GF | GA | GD | Qualification | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | New Zealand | 2 | 2 | 0 | 25 | 7 | +18 | Advance to upper bracket | — | 9–5 | 16–2 | |
2 | Spain | 2 | 1 | 1 | 17 | 18 | −1 | Advance to middle bracket | 5–9 | — | 12–9 | |
3 | Croatia | 2 | 0 | 2 | 11 | 28 | −17 | Advance to lower bracket | 2–16 | 9–12 | — |
Pos | Team | Pld | W | L | GF | GA | GD | Qualification | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Philippines | 2 | 2 | 0 | 22 | 10 | +12 | Advance to upper bracket | — | 11–6 | 11–4 | |
2 | Czech Republic | 2 | 1 | 1 | 21 | 19 | +2 | Advance to middle bracket | 6–11 | — | 15–8 | |
3 | Belgium | 2 | 0 | 2 | 12 | 26 | −14 | Advance to lower bracket | 4–11 | 8–15 | — |
Pos | Team | Pld | W | L | GF | GA | GD | Qualification | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Puerto Rico | 2 | 2 | 0 | 34 | 7 | +27 | Advance to upper bracket | — | 16–4 | 18–3 | |
2 | Wales | 2 | 1 | 1 | 12 | 20 | −8 | Advance to middle bracket | 4–16 | — | 8–4 | |
3 | Bermuda | 2 | 0 | 2 | 7 | 26 | −19 | Advance to lower bracket | 3–18 | 4–8 | — |
Pos | Team | Pld | W | L | GF | GA | GD | Qualification | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Italy | 2 | 2 | 0 | 29 | 15 | +14 | Advance to upper bracket | — | 13–7 | 16–8 | |
2 | Peru | 2 | 1 | 1 | 25 | 24 | +1 | Advance to middle bracket | 7–13 | — | 18–11 | |
3 | Turkey | 2 | 0 | 2 | 19 | 34 | −15 | Advance to lower bracket | 8–16 | 11–18 | — |
Pos | Team | Pld | W | L | GF | GA | GD | Qualification | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hong Kong | 3 | 3 | 0 | 45 | 9 | +36 | Advance to upper bracket | — | 9–7 | 16–1 | 20–1 | |
2 | Poland | 3 | 2 | 1 | 38 | 19 | +19 | Advance to middle bracket | 7–9 | — | 16–4 | 15–6 | |
3 | Uganda | 3 | 1 | 2 | 12 | 38 | −26 | 1–16 | 4–16 | — | 7–6 | ||
4 | Luxembourg | 3 | 0 | 3 | 13 | 42 | −29 | Advance to lower bracket | 1–20 | 6–15 | 6–7 | — |
The upper bracket includes the 13 first-place finishers from each division as well as the second-place finisher of the white division. These teams can still win the world championship.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Quarterfinals 18 July | Semifinals 19 July | Gold medal game 21 July | |||||||||||
1 | United States | 14 | |||||||||||
3 | Israel | 6 | Australia | 5 | |||||||||
6 | Australia | 9 | United States | 9 | |||||||||
Canada | 8 | ||||||||||||
2 | Canada | 15 | |||||||||||
4 | Puerto Rico | 7 | Iroquois | 4 | Bronze medal game 20 July | ||||||||
5 | Iroquois | 14 | |||||||||||
Australia | 12 | ||||||||||||
Iroquois | 14 | ||||||||||||
Play-in games 18 July | 5th to 8th place games 19 July | 5th place game 20 July | |||||||||||
1 | Israel | 9 | |||||||||||
3 | Japan | 11 | Japan | 10 | |||||||||
6 | Scotland | 7 | Japan | 9 | |||||||||
England | 11 | ||||||||||||
2 | Puerto Rico | 4 | |||||||||||
4 | Ireland | 10 | England | 11 | 7th place game | ||||||||
5 | England | 11 | |||||||||||
Israel | 12 | ||||||||||||
Puerto Rico | 1 | ||||||||||||
Play-in games 17 July | 9th to 12th place games 19 July | 9th place game 20 July | |||||||||||
1 | Ireland | 5 | |||||||||||
3 | Finland | 7 | Germany | 14 | |||||||||
6 | Germany | 12 | Germany | 8 | |||||||||
Philippines | 5 | ||||||||||||
2 | Scotland | 6 | |||||||||||
4 | Italy | 11 | Philippines | 12 | 11th place game | ||||||||
5 | Philippines | 12 | |||||||||||
Ireland | 10 | ||||||||||||
Scotland | 14 | ||||||||||||
Play-in games 18 July | 13th to 16th place games 19 July | 13th place game 20 July | |||||||||||
1 | Italy | 4 | |||||||||||
3 | Wales | 10 | Wales | 15 | |||||||||
6 | Latvia | 9 | Wales | 7 | |||||||||
Jamaica | 10 | ||||||||||||
2 | Finland | 7 | |||||||||||
4 | Jamaica | 12 | Jamaica | 8 | 15th place game | ||||||||
5 | Switzerland | 6 | |||||||||||
Italy | 3 | ||||||||||||
Finland | 16 | ||||||||||||
Play-in games 18 July | 17th to 20th place games 19 July | 17th place game 20 July | |||||||||||
1 | Switzerland | 5 | |||||||||||
3 | Norway | 16 | Norway | 7 | |||||||||
6 | Austria | 5 | Norway | 10 | |||||||||
Latvia | 9 | ||||||||||||
2 | Latvia | 14 | |||||||||||
4 | Greece | 12 | Greece | 9 | 19th place game | ||||||||
5 | New Zealand | 11 | |||||||||||
Switzerland | 6 | ||||||||||||
Greece | 8 | ||||||||||||
Play-in games 17 July | 21st to 24th place games 19 July | 21st place game 20 July | |||||||||||
1 | Austria | 7 | |||||||||||
3 | Netherlands | 9 | Netherlands | 10 | |||||||||
6 | Poland | 7 | Netherlands | 6 | |||||||||
New Zealand | 10 | ||||||||||||
2 | New Zealand | 10 | |||||||||||
4 | Argentina | 9 | Slovakia | 9 | 23rd-place game | ||||||||
5 | Slovakia | 10 | |||||||||||
Austria | 9 | ||||||||||||
Slovakia | 11 | ||||||||||||
Play-in games 18 July | 25th to 28th place games 19 July | 25th place game 20 July | ||||||||
Hong Kong | 16 | |||||||||
Poland | 5 | |||||||||
Hong Kong | 8 | |||||||||
Czech Republic | 9 | |||||||||
Czech Republic | 10 | |||||||||
Belgium | 8 | |||||||||
Czech Republic | 7 | |||||||||
Sweden | 9 | |||||||||
Argentina | 4 | |||||||||
Sweden | 11 | |||||||||
Sweden | 14 | |||||||||
Hungary | 8 | 27th place game | ||||||||
Hungary | 9 | |||||||||
Spain | 8 | |||||||||
Hong Kong | 15 | |||||||||
Hungary | 5 | |||||||||
29th to 32nd place games 19 July | 29th place game 20 July | |||||
Poland | 11 | |||||
Belgium | 12 | |||||
Belgium | 8 | |||||
Argentina | 12 | |||||
Argentina | 16 | |||||
Spain | 12 | |||||
31st place game | ||||||
Poland | 4 | |||||
Spain | 9 |
Play-in games 18 July | 33rd to 36th place games 19 July | 33rd-place game 20 July | |||||||||||
1 | Denmark | 11 | |||||||||||
3 | Uganda | 4 | South Korea | 7 | |||||||||
6 | South Korea | 12 | Denmark | 7 | |||||||||
France | 13 | ||||||||||||
2 | France | 17 | |||||||||||
4 | Russia | 18 | Russia | 8 | 35th place game | ||||||||
5 | Peru | 9 | |||||||||||
South Korea | 12 | ||||||||||||
Russia | 7 | ||||||||||||
Play-in games 18 July | 37th to 40th place games 19 July | 37th place game 20 July | |||||||||||
1 | Peru | 3 | |||||||||||
3 | Croatia | 1 | Bermuda | 12 | |||||||||
6 | Bermuda | 10 | Bermuda | 9 | |||||||||
Mexico | 6 | ||||||||||||
2 | Uganda | 3 | |||||||||||
4 | Turkey | 8 | Mexico | 19 | 39th place game | ||||||||
5 | Mexico | 14 | |||||||||||
Peru | 11 | ||||||||||||
Uganda | 10 | ||||||||||||
Play-in games 18 July | 41st to 44th place games 19 July | 41st place game 20 July | |||||||||||
1 | Turkey | 9 | |||||||||||
3 | Luxembourg | 4 | Chinese Taipei | 15 | |||||||||
6 | Chinese Taipei | 12 | Chinese Taipei | 8 | |||||||||
China | 7 | ||||||||||||
2 | Croatia | 10 | |||||||||||
4 | China | 14 | China | 15 | 43rd-place game | ||||||||
5 | Colombia | 6 | |||||||||||
Turkey | 8 | ||||||||||||
Croatia | 15 | ||||||||||||
45th place game 20 July | ||||
Luxembourg | 10 | |||
Colombia | 13 |
Alongside the WLC, youth and adult lacrosse teams from around the world will participate in the 2018 World Lacrosse Festival at Shefayim Soccer Complex.
|
|
The following awards were given out at the end of the tournament.[8]
MVP: Michael Ehrhardt
Outstanding Attackman: Curtis Dickson
Outstanding Midfielder: Tom Schreiber
Outstanding Defenseman: Michael Ehrhardt
Outstanding Goalie: Dillon Ward
Attack | Midfield | Defense | Goalkeeper |
---|---|---|---|
Rob Pannell |
Tom Schreiber |
Michael Ehrhardt |